Influencer sem, influencer tam. Názor na influencery můžete mít jakýkoliv, ale čísla nelžou. Pokud váš brand spojíte se správným influencerem, můžete se těšit úspěchu. Tak kde najít ideálního kandidáta a zároveň nenaletět číslům, která jsou často zkreslená? Pojďme rozklíčovat, jakým způsobem vést spolupráci, která bude oboustranně prospěšná.
Kdo je influencer?
Věříme, že pokud bychom mluvili o povolání “influencera” se starší generací, bude si pravděpodobně klepat na čelo a obracet oči v sloup. Do češtiny bychom slovo influencer přeložili jako “vlivný uživatel”, ale pokud dovolíte, zůstaneme u anglického označení. Influencer je ten, kdo svým vlivem na internetu působí (především pozitivně) na své sledovatele. Influencer je ve své podstatě každý, kdo je aktivní na sociálních sítích. Ovšem záleží, jak široké publikum je ochotné sledovat to, co na sítě přidáváte.
- Nano influenceři
Ty, já, i on jsme influenceři, pokud přidáváme obsah na sociální sítě. Jak to? Jdete do kavárny, vyfotíte si dortík a kávu, postnete to na Instagram a označíte dané místo. Na základě vašeho virtuálního doporučení se rozhodla kamarádka do dané kavárny zajít. Voilá, někoho jste ovlivnili a na základě vašeho doporučení uskutečnil akci. Do této kategorie spadají uživatele, kteří mají do 1 000 sledujících. Opravdu se nejedná o zanedbatelné čísla a stále více marketérů se orientuje na mikro influencery. Ale o tom později.
- Mikro influenceři
Do této skupiny influencerů patří ti, jejichž účet sleduje přibližně od 1 000 až 10 000 jedinců. V budoucnu se bude jednat o nejperspektivnější spolupráce. Nejedná se o celebrity či slavné osobnosti, na druhou stranu tito uživatelé mají navázanou velmi silnou vazbu se sledujícími. Stíhají reagovat na komentáře, odepisovat na DMs (zprávy na Instagramu) a vztah se sledujícím se dá v mnoha případech klasifikovat jako kamarádský. Zároveň se firma v tomto případě může uchýlit k barterové spolupráci, což je také velká výhoda.
- Střední influenceři
Tato kategorie zahrnuje takové uživatele, kteří se mohou pyšnit magickým písmenkem “K” na svém profilu. Spadají sem lidi, kteří mají od 10 až 50 tisíc sledujících. V této kategorii naleznete jak profíky ohledně influencer reklamy, tak ty, kteří ve světě influencer marketingu tápou. Dávejte si tedy opravdu pozor, s jakým influencerem se spojíte.
- Makro influenceři
Zde se dostáváme přes důležitý milník 100 000 sledujících. 100 tisíc lidí, to už je slušné číslo, no ne? Tyto osobnosti se většinou věnují určitému tématu více do hloubky (móda, fitness, udržitelný životní styl…) a celý jejich profil je protkán osobní linkou. Z pravidla by se mělo jednat o profesionály, kteří vědí, jak správně uchopit spolupráci vzhledem k vašemu produktu. Zdůrazňujeme slovo “zpravidla”, protože i v této kategorii se najdou jedinci, kteří mohou vašemu brandu spíše uškodit.
- Mega influenceři
Do této kategorie spadají především celebrity a velmi vlivné osoby na internetu. Spolupráce v rámci influencer marketingu si pečlivě vybírají a se značkami spolupracují především dlouhodobě. Mezi takové influencery patří například Leoš Mareš, nebo Anna Šulc a cena za post se pohybuje v rámci desítek až stovek tisíc.
Mám spojit svůj brand s influencery?
Influencer marketing je bezesporu výhodnou reklamou pro brand. Proč? Pojďme si uvést pár příkladů.
- Uživatelé dostanou doporučení od člověka, kterému v mnoha případech věří
- Doporučení je na platformě (Instagramu), na které uživatel tráví dobrovolně několik desítek minut denně
- Rozšíříte povědomí o vaší značce
- Skrze influencera si rychleji vybudujete vztah s potencionálním zákazníkem
- Influencer může pomoci doplnit brandu strategii na sociálních sítích
Influencer ovšem může napáchat i škody. Jak by to vypadat nemělo? Podívejte se na profil Cringefluenceri, kteří s nadsázkou komentují nepovedené spolupráce Influencerů a značek.
Čeho se vyvarovat?
Jakých chyb by se firma měla vyvarovat, když oslovuje influencera na spolupráci?
Chybí plán kampaně
Influencer nemůže správně odvést svou práci, pokud firma nedodá podrobné zadání. Influencer by měl mít hlubší povědomí o značce. Firma by tak měla vypracovat manuál, ve kterém influencera seznámí s konkrétní značkou a definuje výstupy spolupráce. Na jaké otázky bychom se měli zaměřit?
- Co je cílem daného postu?
- Proč zrovna teď potřebujeme influencera?
- Chceme rozšířit povědomí o značce či rozšířit hashtag, díky kterému uživatelé vstoupí do soutěže o hodnotné ceny?
- Co by měl post obsahovat? (Toto je velmi ošemetná otázka. Měli bychom nastínit, jaké informace by měl post obsahovat, ale neměli bychom diktovat, jakým způsobem by měl daný výstup vypadat.)
Špatný výběr influencera
Vybírejte vždy konkrétní influencery, kteří jsou relevantní vzhledem k produktu, který nabízíte. Přeci jen beauty bloggerka bude mít mnohem blíže k řasenkám a rtěnkám než k autům a technologiím – a stejně tak i její sledující. O tom, jak vybrat správného influencera se dozvíte níže.
Influencer je také člověk
Firmy často zapomínají, že spolupracují s člověkem, který na sociálních sítích prodává “příběh”. Nejedná se o billboard, který si firma naaranžuje a vymyslí podle svých představ. Počítejte s tím, že influencer může přijít i s vlastními nápady a změnami a konečný výsledek se od vašeho ideálu může lišit.
Jednorázová spolupráce
Poslat pár kreditů či daný produkt influencerovi, který vás zmíní na stories a udělá vám jeden post není ve většině případů ta správná cesta. Tedy pokud se nejedná o Nikol Štíbrovou či Leoše Mareše. Vsaďte na dlouhodobý vztah s influencerem. V tomto případě je lepší řídit se pravidlem “Méně je někdy více”. Vyberte si 2 až 3 influencery, kteří budou velmi úzce spjati s vaší značkou. Udělejte z nich ambasadory. A uvidíte, že pokud bude influencer s vaším produktem spokojen, bude vás promovat i nad rámec domluvy.
Kde najdu influencera, který je vhodný pro mou značku?
Najít toho správného influencera se může zdát stejně těžký úkol jako hledat začátek duhy. Někteří jsou příliš drazí, jiní nemají o spolupráci zájem, další není relevantní vzhledem k vaší cílové skupině. Když už někoho takového najdete, zjistíte, že má nakoupené sledující. Takový bludný kruh se může opakovat stále dokola. Jak na to?
- Analyzujte podrobně čísla
Nenechte se unést vysokým číslem followerů. Liky, komentáře a followeři, to je business, se kterým se dennodenně obchoduje. Naštěstí existuje mnoho online nástrojů, které dokáží vypočítat, kolik followerů je neaktivních či nakoupených. K tomuto úkonu doporučujeme nástroj od Social Bakers, který neleznete zde. Ušetříte si mnoho peněz a starostí.
Zjistit, zda influencer má sledovatele nakoupené můžete také odhadnout. Pustíme se do základních výpočtů. K tomu, abychom zjistili, zdali se zapojuje (dle odhadů Instagramu) takové množství fanoušků vzhledem k celkovému počtu sledujích nám postačí tento výpočet.
Míra zapojení = (Celkový počet interakcí / celkový počet sledovatelů) x 100
Pojďme se podívat na post od P&G Foodies, foodie nadšenci z Prahy
Zde vidíme, že počet celkový počet interakcí je 967 liků a 45 komentářů. Celkový počet, který tento profil sleduje je asi 20 500 uživatelů. To znamená:
(1012/20500) x 100 = 4.9 %
To je přívětivé číslo vzhledem k celkovému počtu sledujících. Je důlěžité si uvědomit, že počet interakcí klesá s nárůstem sledujících.
Při počtu do 2 000 sledujících je míra zapojení až 10 %.
Při počtu 20 000 sledujících je průměrná míra zapojení okolo 3.6 %.
Při počtu 100 000 sledujících je průměrná míra zapojení kolem 2.5 %.
A tak dále.
V případě, že se dané číslo je o 2 – 3 % nižší, pravděpodobně tu něco nehraje a doporučujeme zvolit jiného influencera.
Určitě také doporučujeme projít si také sledující influencera. Pokud se budou příliš často vyskytovat arabské jména a profily, které nejsou aktivní, pravděpodobně se jedná o “fake účty”.
Slovníček, aneb aby se v tom čert vyznal
#ad #placenaspoluprace #reklama #barter #naplacenaspoluprace #dlouhodobaspoluprace. Hashtagy, které značí reklamu, které jsou velmi často ukryté v záplavě dalších hashtagů. Kdo se v tom má vyznat?
Barter
Jedná se o nejatraktivnější spolupráci pro firmy. Firma poskytne produkt výměnou za sdílení na sociálních sítích. Barterové spolupráce nejsou výjimkou ani u makro-influencerů. Někteří rádi podpoří lokální tvorbu a pokud budete mít štěstí, i tímto způsobem můžete zaujmout. A nebo dejte influencerům pračku se sušičkou a na barterovou spolupráci (dle míry zapojení) skočí hned.
Placené partnerství s @znackaxy
Všichni influenceři by měli promo příspěvky označit jako placené partnerství. Uživatel může jednoduše vidět, zdali se jedná o reklamní sdělení či nikoliv. Bohužel mnoho influencerů tuto možnost nevyužívá. Důvody jsou dva: daný inluencer nechce označovat reklamy, čímž klame zákazníka, nebo mu tato možnost nebyla poskytnuta od Instagramu.
Nehledě na to, zdali se jedná o barterovou spolupráci či placenou spolupráci, daný influencer by měl reklamu označit. Instagramový účet Svět influencerů dlouhodobě upozorňoval na neoznačování placených spoluprácí. Nyní vydal přehlednou příručku pro firmy i pro influencery, ve které přehledně a jasně vysvětlují principy spolupráce. Více si můžete přečíst zde. Ať už jste firma či influencer, určitě doporučujeme si daný kodex důkladně prostudovat, abyste se vyhnuli pokutám, které mohou činit až několik desítek tisíc korun.
Chci influencera, ale nemám čas
I tak to může dopadnout. Musíme vás upozornit na jednu věc. Spolupráce s influencerem (aby proběhla správně) vám nějaký čas zabere. Vybrat správného influencera, oslovit jej, připravit podklady, stanovit cíle, schválit kampaň, vyhodnotit cíle… Najednou zjistíte, že spolupráce, která měla stát pár tisíc vám bere hodně času navíc.
Existují nástroje, které vám ulehčí výběr. Z českého rybníčku je velmi populární nástroj LaFluence. Jak tento nástroj funguje?
LaFluence je online marketinový nástroj, který propojuje firmy a influencery. Firma si zadá, jakým způsobem se spolupráce uskuteční, kolik chce do spolupráce investovat a jaké chce po influencerovi výstupy. Bezplatně vytvoří zadání kampaně.
Na základě vaší nabídky se vám začnou nabízet influenceři na spolupráci. Vy si následně vyberete, s kým chcete spolupracovat.
Má to i stinné stránky.
- Platforma si (logicky) bere část provize.
- Na této platformě nejsou zdaleka všichni influenceři.
Co když existuje influencer, který se hodí k vaší značce na 100 %, ale není na této platformě? Jak již bylo řečeno, máte 3 možnosti:
- Investovat čas a zkusit si jej najít vlastními silami.
- Vyzkoušet online nástroje, které vám pomohou, ale musíte počítat s možností, že budete muset slevit ze svých nároků.
Jak vyhodnotit výsledky postu Influencera?
Úspěšná kampaň netvoří (pouze) srdíčka u fotek influencera. Zajímá nás, zdali se námi investované peníze vrátily. K tomu nám poslouží ukazatel ROI (return-on-investement). K tomu, abychom mohli vypočítat, jestli kampaň byla úspěšná či nikoliv, musíme mít definované cíle. Co může být cíl a jak zjistit, zda jsme jej splnili?
Nákup produktu
Asi nejsnazší a nejpopulárnější způsob, jak nejlépe vyhodnotit spolupráci s influencerem, je vytvořit po něj unikátní slevový kód. Můžete tak celkem přesně zjistit, jaký obrat influencer vygeneroval.
Zvýšení povědomí o vaší značce
Tato metrika je velmi těžce měřitelná. Pokud chcete značce budovat dobré jméno pomocí influencer marketingu, doporučujeme navázat dlouhodobou spolupráci s pár influencery, kteří budou vaši značku propagovat.
Větší míra zapojení na sociálních sítích
Srdíčka, komentáře a sdílení. Tyto metriky jsou velmi populárním nástrojem, jak měřit úspěšnost postů. Ovšem nezapomínejte na to, že srdíčka ≠ zakoupení produktu.
Návštěva webové stránky
V tomto případě doporučujeme vytvořit unikátní link s UTM parametrem, který poskytnete influencerovi. Tento link může připojit k Instastories a pomocí “swipe-upu” odkáže na vaše stránky. V Google Analytics jednoduše uvidíte, kolik lidí “swipe-up” využilo.
Závěr
Ač se může zdát, že influencer marketing je jednoduchý, bohužel vás vyvedeme z omylu. Influencer marketing nemůže (správně) dělat každý a obdobně ne každý majitel firmy se vyzná v influencer marketingu. V případě, že jste se rozhodli pro tuto formu spolupráce, rozhodujte se na základě 3 kritérií: na jaké publikum influencer cílí, jaký má se sledujícími vztah a zdali se hodí k vašemu produktu. Influencerovi nediktujte, jak by měl výstup vypadat a nezapomeňte si stanovit měřitelné cíle, díky kterým zjistíte, zdali je spolupráce oboustranně prospěšná.